05
11

Czy należy podawać dziecku witaminy ?

Witaminy są niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania dziecka . Zapotrzebowanie na te składniki odżywcze jest szczególnie wysokie zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Lecz warto również pamiętać o tym, że NADMIAR SZKODZI.

Najważniejsze witaminy dla dzieci to witaminy A, C, D, E, K i witaminy z grupy B-(B6, B3-PP). Nie można także zapominać o wapniu oraz cynku.

Jak już wiemy najlepszym źródłem witamin dla najmłodszych jest oczywiście pokarm, lecz gdy pojawia się niedobór pewnych składników odżywczych lepiej sięgnąć po lek czy suplement diety ?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta : Zawsze sięgajmy po LEK a nie SUPLEMENT DIETY

Lek aby mógł zostać wprowadzony do obrotu musi spełnić określone wymagania oraz zostać dokładnie przebadany i zarejestrowany.

Natomiast Suplementy diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnianie normalnej diety. Jest on kontrolowany przez Sanepid natomiast nie wymaga żadnej rejestracji czy dokumentacji odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa w spożywaniu.

UWAGA z witaminami!

Badania naukowe wykazują jednoznacznie, że podawanie dzieciom dodatkowych witamin oraz związków mineralnych w postaci leków lub suplementów jest zbędne. Instytut Matki i Dziecka potwierdza: u dzieci występują wyłącznie niedobory witaminy D i wapnia. Ilość pozostałych witamin zostaje uzupełniona w odpowiednio zbilansowanym posiłku. 🙂

S 🙂